top of page

Dans Dersine Gitmek İçin Nasıl Giyinmelisiniz? Uygun Dans Kıyafetleri ve İpuçları

Dans dersleri, müzikle ve hareketle dolu eğlenceli ve sağlıklı aktivitelerdir. Ancak, dans dersine gitmek için uygun giyinmek, hem rahatlık hem de performans açısından kritik öneme sahiptir. Bu yazımızda, dans derslerine katılmadan önce ne giyinmeniz gerektiğini ve doğru kıyafet seçimlerinin sizin için nasıl fark yaratacağını inceleyeceğiz.

Dans dersi kıyafetleri Nasıl Olmalı? Ne Giymelisiniz?

Dans dersine gitmek için doğru giyinmek, hem dans hareketlerinizi serbestçe yapabilmenizi hem de dersin tadını çıkarmanızı sağlar. Giydiğiniz dar bir elbise ya da pantalon o gün dersten keyif almanıza engel olabilir. Sizlere kıyafetle ilgili bir kaç örnek verelim;

1. Rahat Giysiler:

Dans derslerine rahat kıyafetlerle gitmek önemlidir. Esnek tişörtler, sporcu atletler, spor taytları veya eşofman altları gibi giysiler, rahatça hareket etmenizi sağlar. Tabiki burada seçtiğiniz dans türüne göre seçim tercihiniz değişebilir. Örneğin Latin dansları Bachata ve Salsa gibi eşli danslarda eşofman yerine kadınlar için tayt yada rahat elbiseler seçilebilir. Eşli danslarda partnerinizi de düşünerek terletmeyen havadar kıyafetler tercih edilmeli. Gün boyu dışarıda kalıyor olabilirsiniz, dans dersi için yedek kıyafet taşımak kurtarıcınız olabilir.

2. Doğru Ayakkabılar:

Yine burada dans türüne bağlı olarak uygun ayakkabıları seçmek önemlidir. Örneğin, salsa veya tango gibi Latin dansları için topuklu ayakkabılar veya dans ayakkabıları tercih edilebilir. Özellikle kış mevsimlerinde kullanılan ayakkabılar ciddi ayak bileği sorunlarına yol açabilir. Bu tip ayakkabılar dans edilen pistde zarar vererek diğer dansçıların da performansını etkiler.

dans kıyafetleri nasıl olmalı, dansa giderken ne giymeliyiz
Dansa giderken nasıl giyinmeliyiz ?


3. Kişisel Hijyen :

Eşli dans ya da bireysel danslar aynı zamanda sportif bir faliyettir ve belli bir efor gerektirir. Burada diğer dans severleri de düşünerek kişisel hijyene dikkat etmeliyiz. Özellikle ders saatine yakın mümkünse duş alabilme imkanı varsa tercih edilmeli ya da minumum bedensel temizlik yapılmalıdır. Partnerli danslarda )Bachata, Tango, Swing,Salsa) kişisel hijyen müthiş önemlidir. Ter kokusu veya ağız kokusu sebebiyle dans partneriniz sizi tercih etmeyebilir. Mutlaka deodarant ve parfüm gibi ekimalar taşımalı ağız ve diş temizliğine önem vermeliyiz. Dersten hemen önce yenen yemeklere dikkat etmeli ve sigara içmemeye özen göstermeliyiz. Dansta kişisel hijyen diğer tüm konlardan önce gelir bu konuda deneyimli eğitmenlerin görüşlerine öenm verin.

4. Dans Çantası:

Dans eğitimi alan kişiler zamanla kişisel gereksinimler için çanta taşıma ihtiyacı duyarlar. Dans çantası içinde; Yedek kıyafet, ayakkabı,deodorant, diş fırçası ve macun, ferahlatıcı sakız gibi ihticanız olucak şeyleri her zaman bulundurabilirsiniz.

5. Takı ve Aksesuarlar:

Aşırı takı veya büyük aksesuarlar dans sırasında sizi rahatsız edebilir veya diğer dansçılar için tehlikeli olabilir. Minimal ve mütevazı takılar tercih edilmelidir.

6. Saç ve Makyaj:

Uzun saçlarınızı toplamak veya saç bandı kullanmak dans sırasında işinize yarayabilir. Makyajı hafif tutmak, terleme nedeniyle makyajın akmasını önleyebilir.


Dans Dersi Videoları

Dans dersi sonunda öğrencilerin çalışması için ve ayrıca sosyal medya için eğitmenler bunu kayda alabilirler. Videolarda şık görünmek için dansa uygun kıyafetleri tercih etmek herkesi mutlu eder. Salsa,Bachata gibi danslarda bot,terlik,eşofman altları doğru bir seçim olmaz.


Dans eğitimi bir hobi olmanın yanı sıra sosyalleşme alanıdır. Burada iyi bir iletişim ağı kurabilmenin yolu kişisel bakımınıza özen göstermekle başlar. Dans derslerine gitmek için uygun kıyafetler seçmek, hem rahatlık hem de performans açısından önemlidir. Dans stiline ve kurallarına göre giyinmeye özen göstermek, dans dersinizden daha fazla keyif almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, dans kıyafetleri, dans stüdyosunda veya sahne üzerinde kendinizi özgüvenle ifade etmenize yardımcı olabilir.

45 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page